Nasz serwis to nieoficjalna* strona poświęcona jedynie części twórczości Grahama Mastertona – horrorom. Mają one specyficzny klimat z nutką erotyzmu. Już od pierwszych stron wciągają do czytania, a przez to, że są dość krótkie i szybko dobiega się do ich końca, pozostaje niedosyt mrocznych historii powodujący chwytanie po następną książkę. Przy opisach poszczególnych książek jest możliwe dodanie swojej recenzji, do czego serdecznie zapraszam.
* adres oficjalnej strony: grahammasterton.pl
Biografia Grahama Mastertona
Dzieciństwo Mastertona
Graham Masterton przyszedł na świat 16 stycznia 1946 roku w Edynburgu. Jego dziadkiem był słynny Thomas Thorne Baker – naukowiec, który po raz pierwszy przeprowadził proces przesyłu zdjęć za pośrednictwem radioodbiornika, a także przyczynił się do wynalezienia DayGlo.
Kiedy był w szóstej klasie, razem z matką i jej drugim mężem przeprowadził się do Crawley New Town w Sussex. Tam zaczął uczęszczać do Whitgift, publicznej szkoły dla chłopców w Croydon. Szkoła znajdowała się dość daleko od jego miejsca zamieszkania, dlatego Masterton przeniósł się do koedukacyjnego Ifield Grammar School, które było znacznie bliżej domu. Po dwóch semestrach dyrektor poprosił go o odejście ze szkoły. Niedługo potem dostał pracę w sklepie spożywczym Gerrard’s Greengrocers, gdzie pracował przez bardzo krótki okres czasu.
Początki kariery dziennikarskiej i pisarskiej
Tuż po ukończeniu edukacji, Masterton rozpoczął karierę dziennikarską w „Crawley Observer”. W późniejszym okresie życia mężczyzna zajmował się także redakcją Mayfair i brytyjskiej edycji Penthouse, czyli pism dla dorosłych. W początkowej fazie swej pisarskiej kariery Masterton wcale nie tworzył horrorów, a poradniki seksualne.
W 1976 roku został wydany jego pierwszy horror, „The Manitou„. Książka spotkała się z na tyle ciepłym przyjęciem, że zaledwie dwa lata później doczekała się filmowej adaptacji. W główne role wcielili się Tony Curtis oraz Susan Strasberg. Rok później światło ujrzała książka „Dżinn„.
Łącznie Graham Masterton napisał ponad 100 nowel, a poza nimi pisze również thrillery, powieści historyczne, horrory, nowele o klęskach żywiołowych, nowele dla dzieci, opowiadania, jak również sagi historyczne. Graham Masterton jest autorem ponad 100 książek, które zostały przetłumaczone na 18 języków. Ogromną popularnością cieszą się serie o Harrym Erskine czy Katie Maguire, choć również jego pozostałe książki mają wielu fanów.
Nagrody Mastertona
Wielokrotnie nagradzany, pisarz może poszczycić się takimi odznaczeniami jak:
- nagroda Special Edgar (od Mystery Writers of America) za książkę „Kostnica„,
- Srebrny Medal West Cost Review of Books (od West Cost Review of Books) za pozycję „Zwierciadło piekieł„,
- nagroda Prix Julia Verlanger za powieść „Wizerunek zła” będące aktualizacją opowieści Oscara Wilde’a „The picture of Dorian Gra”.
To tylko niektóre z nagród w dorobku Mastertona. Poza wymienionymi wyżej nagrodami, Graham Masterton był jeszcze wielokrotnie nagradzany za swoje opowiadania i powieści. Jego trzy opowiadania zostały sfilmowane dla Tony’ego Scotta, twórcy telewizyjnego serialu „The Hunger”.
Związek pisarza z Polską
Polaków z pewnością zainteresuje związek pisarza z Polską. Sam posiadał polskie korzenie (jego pradziadek pochodził z naszego kraju), a jego żona Wiescka** była Polką. Obydwoje darzyli ten kraj sporym sentymentem, a sam pisarz często dodawał do swych książek polskie akcenty (jak na przykład bigos zjadany przez bohaterów powieści). Obecnie Masterton mieszka w Surrey w Anglii.
** zmarła w 2011 roku w wyniku komplikacji po złamaniu ramienia i w chwili śmierci miała 65 lat.
Kolejnym pomostem łączącym Mastertona i Polskę jest konkurs literacki skierowany do więźniów. Pisarz zainicjował go po wizycie w Zakładzie Karnym w Wołowie w 2016 r. Był tak zaintrygowany zainteresowaniem, jakim więźniowie obdarzają jego twórczość, że postanowił zorganizować coś, co pozwoli chociaż trochę urozmaicić ich życie za kratami. I tak Ogólnopolski Konkurs o Nagrodę Literacką im. Grahama Mastertona „W więzieniu pisane” stał się faktem.
Biografia wielkiego pisarza horrorów nie może obejść się bez wspomnienia o książce „Dziecko ciemności”, której akcja rozgrywa się w stolicy naszego kraju. Akcja dzieje się w czasach powstania warszawskiego i ma równie wielu fanów, co przeciwników. Aby wydać ostateczny osąd, warto zapoznać się z pozycją osobiście.
Najnowsze książki Grahama Mastertona
Wśród najnowszych książek autora można wskazać takie pozycje jak „Świst Umarłych” z 2018 roku czy rok starszy „Sabat Czarownic”. Pisarz mimo swego wieku pozostaje aktywny zawodowo i wciąż tworzy kolejne, świetne horrory.
W 2011 swą premierę miała książka poświęcona pisarzowi „Masterton. Opowiadania. Twarzą w twarz z pisarzem”, w której zawarto między innymi dotąd niepublikowane teksty. Stworzyło ją dwóch polskich fanów Mastertona – Robert Cichowlas i Piotr Pocztarek. To idealna pozycja dla kogoś, kto chce poznać nie tylko pisarskie dzieje autora, ale również poznać wiele ciekawostek dotyczących jego życia prywatnego oraz poglądów.
Szczepan
Według mnie najbardziej realistyczna powieść Mastertona to RYTUAŁ.Czytałem ja kilkanaście lat temu , ale na wspomnienie do tej pory czuje posmak tej powieści. Kto ją czytał ten wie o czym piszę.